DOĞRU İŞTEN ÇIKIŞ !

Birçok İnsan kaynakları çalışanın yaşadığı bu durum işten nasıl çıkarsam sorusunun cevabı aşağıda toparlamaya çalıştım umarım sizler için yardımcı olur

 

İşten Çıkış Görüşmesinde Kişiyle İlgili Olarak Yapılması Gereken Şeyler

İşten çıkarım 3 aşamalı olarak yapılır: iletilmesi onaylanması ve cevaplamak şeklinde üç aşamalı olarak gerçekleştirilir.

 

           

İletmek : İşten  ayrılma prosedürlerine ilişkin mesajların iletilmesi. Bu kısımda kişiye tebliğ edilmesiyle geçer

“Öncelikli olarak verdiğiniz emekler için teşekkürler işten çıkarılmanıza karar verilmiştir.”

Neden işten ayrıldığı konusunda” performansının yetersiz olduğu söylenir.

Onaylamak: işten çıkartıldığında, kişinin duygusal olması ve kendini iyi hissetmemesi muhtemeldir. Kişinin, işten çıkarılma kararının kesin olduğunu ve ilgili tüm İK bilgilerini (yani ayrılmaları gerektiğinde, nihai maaş ödemelerini, vb.) iletilmesiyle devam edilmesi gerekir

 

Cevaplamak: işinin fiili iş sonlandırma süreci, son maaş ödemesi, sağlık sigortasının sonlandırılması hakkında soru sormasına izin verip, zaman ayırmak önemlidir.

Neden işten çıkarıldığı veya müşteriler ya da başka herhangi bir şey hakkında soru sorsa yönlendirin. Sadece performans nedenlerinden ötürü işten çıkarıldığını,

Satışçı işten çıkışlarda müşterilerden gelen geri bildirimler veya satış oranları göre hareket ettiğinizi söylenir.

“Birini gerçekten işten çıkarmak istediğinizde; sakin, sağlam ve duygusuz kalın.”

 

  • İşten Çıkış Görüşmesinde Yapılmaması Gereken 5 Şey

 Personele yanlış ümit vermeyin: Personele iş bulmaları konusunda yardımcı olacağınız konusunda ümit verici sözler söylemeyin, yanlış ümitler vermeyin. Bu aşamada sadece bilgi vermek olduğundan ve geleceğini bilmediğimizden dolayı kişiye gereksiz bir ümit aşılamak yanıştır

Aşırı empati yapmayın: Birini işten çıkarırken duygusal olunmamalı, bir duygusal empatiniz olsa bile. Çoğu zaman, bu sadece duyguları depreştirir ve durumu daha da kötüleştirir.

Personelle tartışmayın: Birisini işten çıkardığınızda, size muhtemelen nedenini soracaktır veya bu kararın doğru olmadığı söyleyerek, kendisini savunmak isteyecektir.

Bu tartışmalardan kaçınmanız ve karar aldığınız noktada kalmanız gerekir. Nedenini sorarlarsa, bunun sadece performanslarından dolayı olduğunu ve defalarca bunun tartışıldığını söyleyin.

Tavsiyede bulunmayın: Birisini işten çıkarıyorken, iyileştirmeyi düşündüğünüz bazı alanların olduğunu düşünüyorsunuzdur. Kişiye başka alanda veya başka bir yerde daha başarılı olacağı hakkında tavsiyede bulunmamalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir